press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom

Basia Głębocka

Redaktor Naczelna

Właścicielka Lumpexu

Jedna z głównych pomysłodawców

Urodziłam się nie aż tak dawno temu w mieście dość mocno propagującym stereotypowy pogląd na świat. Wzbudziło to we mnie pewnego rodzaju bunt wobec tamtejszego stanu rzeczy i pomoc znalazłam w sztuce wszelkiego rodzaju. Odkryłam wtedy jak wiele można pokazać i zmienić poprzez muzykę, film i wiele innych form wyrazu artystycznego. W wieku 16 lat przeprowadziłam się do Wrocławia, aby tam rozwinąć swoje skrzydła i nauczyć się odpowiedzialności. Po Wrocławiu wyemigrowałam do mojej (mentalnie) drugiej ojczyzny - Szkocji - skąd po kilku miesiącach przeniosłam się do Londynu, gdzie spędziłam ostatnie dwa lata mojego życia. Obserwując tamtejszy stan rzeczy, uświadomiłam sobie jak wiele trzeba zmienić w Polsce, w kontekście tolerancji, dostępu do badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową i ogólnego tematu „tabu”. Wróciłam, z powodu pandemii, ale nigdy nie będę żałować tej decyzji, ponieważ właśnie teraz na nowo odkrywam swoją polską tożsamość i potrzebę silnych zmian w naszym kraju. Osobiście uważam, że to czas na zmiany, czas, aby młode pokolenie uzyskało głos. 

 

KOCHAM 

 

…Obserwować jak krótkie, spisane przeze mnie historie uzyskują światło dzienne w postaci tworzonych przeze mnie późniejszych filmów krótkometrażowych. Kocham sztukę w szerokopojętym znaczeniu. Uważam, że wydobywa z nas ona wrażliwość, tak bardzo skrywaną w dzisiejszych czasem. Uwielbiam spacery w jesiennym deszczu (choć brzmi to melancholijnie). Najbardziej jednak ze wszystkiego kocham nasz świat, naturę która nas otacza, zwierzęta bez których nie bylibyśmy w stanie istnieć i nas - LUDZI. 

 

MARZĘ O TYM BY

 

…Ludzie nauczyli się autentyczności i odkryli jej piękno. Aby, poprzez Lumpex, udało nam się ukazać, jak ważne i wspaniałe jest życie w zgodzie z naturą i uwydatnić wady konsumpcjonizmu. Może brzmi to trochę jak przemowa kandydatki na Miss kraju X, ale marzę bym otwarcie mogła powiedzieć, że czuje się dumna żyjąc w czasach kiedy ludzie zaczynają być bardziej świadomi i zmieniają się na lepsze. 

 

DLACZEGO TU JESTEŚMY? 

 

Bo mamy dość, dostosowywania się do norm społeczeństwa. Bo chcemy pokazać, że da się inaczej i udostępnić jednocześnie przestrzeń do własnego wyrazu, dla każdego kto tylko tego zapragnie. Bo wierzymy, że w młodym pokoleniu tkwi ogromny potencjał i siła do walki. Bo chcemy robić to co kochamy i umożliwić to również innym.